12.06.2013 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowej linii produkcyjnej szczawnickich wód w Rozlewni Naturalnych Wód Leczniczych. Linia produkcyjna została uruchomiona w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa II Gospodarka Regionalnej Szansy.
12.06.2013 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowej linii produkcyjnej szczawnickich wód w Rozlewni Naturalnych Wód Leczniczych. Linia produkcyjna została uruchomiona w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa II Gospodarka Regionalnej Szansy.
Rozpoczynając oficjalną uroczystość Andrzej Mańkowski, witając przybyłych gości, odniósł się do znaczenia wód mineralnych zarówno w tradycji uzdrowiska, jak i wskazał na ich znaczenie w dalszym rozwoju kurortu: „Pragniemy, aby i dziś miasto powróciło do dawnej świetności i stało się nie tylko atrakcją turystyczną z bogatym zapleczem hoteli, restauracji czy wydarzeń kulturalnych, ale także perłą uzdrowisk Polski rozsławioną leczniczymi wodami. Z tego też względu otwarcie Linii Produkcyjnej jest dla nas szczególnym wydarzeniem. To kolejny krok naprzód dla naszego miasta, jego rozwoju i ponownego pełnego rozkwitu. Rozpoczynamy produkcję pięciu wód – Stefan, Jan, Helena, Józefina i Józef – które dostępne będą w 5 litrowych kartonowych opakowaniach". Andrzej Mańkowski podziękował również Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Markowi Sowie za pomoc i poparcie tego projektu.
Podczas uroczystości głos zabrał również Marszałek Marek Sowa wyrażając uznanie dla pracy potomków Adama hr. Stadnickiego na rzecz rozwoju Szczawnicy oraz dynamiki zmian, które zachodzą w kurorcie na naszych oczach. W trakcie oficjalnego otwarcia przybyli goście zwiedzili również samą Rozlewnię Naturalnych Wód Leczniczych a także przedstawiony im został proces technologiczny rozlewu wody.
Technologia rozlewu wody
W Uzdrowisku Szczawnica wykonano pierwszą cześć procesu przygotowania wody do rozlewu – wykonano nowa Stację Przygotowania Wody, której procesy magazynowania wody są w pełni zautomatyzowane i prowadzone w warunkach wysokiej czystości mikrobiologicznej. W pierwszym etapie wody te zostały wykorzystane w nowoczesnej Pijalni, której instalacja gwarantuje cały czas „świeżą" wodę o odpowiedniej temperaturze wymaganej w kuracji pitnej.
Przygotowano także pomieszczenie do rozlewu wód, w którym wydzielono część, gdzie zachodzą procesy nalewu i cześć, gdzie wykonywane są czynności produkcyjne już przy zamkniętym produkcie tj. pakowanie worków do kartonu, układani palet, owijanie strechem i magazynowanie. Rozlewnia została podzielona na trzy strefy higieniczne:
- Zielona – obszar roboczy, gdzie nie występuje ryzyko zanieczyszczenia gotowych wyrobów lub zanieczyszczenie ma mniejsze znaczenie;
- Żółta – obszar, gdzie ryzyko dla produktu ze strony zanieczyszczonego środowiska jest ograniczone, ale musi być utrzymana GHP;
- Czerwona – obszar o najwyższym stopniu wymagań higienicznych, gdzie produkt gotowy jest narażony na zanieczyszczenie – proces konfekcjonowania.
W Uzdrowisku Szczawnica istniała niegdyś rozlewnia wód mineralnych. Rozlewano w niej wodę "Szczawniczanka" w opakowania szklane oraz wody lecznicze w opakowania typu Bag in Box. Obecnie Uzdrowisko Szczawnica S.A. konfekcjonuje wodę mineralną i leczniczą w opakowania 5,0L Bag in Box na wdrożonej nowej innowacyjnej technologii, która została opracowana i wdrożona przez firmę WOFIL z Krynicy Zdroju. Technologia ta gwarantuje wysoką jakość produktów. Uruchomiona automatyczna linia rozlewnicza posiada zdolności produkcyjne 14 worków 5,0L na minutę (840 worków na godzinę). Posiadane zasoby wód pozwalają na wyprodukowanie w ciągu roku około 600 tys. opakowań Bag in Box.